|
|
2019. február 15. péntek, Kolos, Georgina névnapja van.
Székelykeresztúr |
A Gyárfás-kúria: a helyi hagyományok szerint a XVII. században a Wesselényi család építtette, majd a Bethlen és a Kemény családoknak volt az udvarházuk, a hozzátartozó birtokkal együtt. Ezt vették meg Gyárfásék. A kúria udvar hátulsó részén áll ama körtefa is melyrõl jelképesen azt tartják, hogy Petõfi Sándort õ látta verset írni utoljára. Errõl szól Kányádi Sándor költõ verse is, a fát körülölelõ faragott, díszített kerítésre épített márványtáblán.
Az 1848-as forradalom elõestéjén, a kúriánál Petõfivel volt Zeyk Domokos is, kinek mellszobra (készítette Demeter Zs. István) ma a volt Tanítóképezde, vagyis a jelenlegi Gyermekelhelyezõ Központ elõtt áll. A timafalvi temetõben található Petõfi legendás sírja. Néhány keresztúri polgárnak meggyőződése, hogy a sírban Petõfi Sándor nyugszik. Az utat a síremlékig jelzőtáblák mutatják a fõúttól kezdõdõen. Innen fel lehet jutni a domb tetején álló kõkereszthez, a Jézuskiáltóra.
A múlt századi, valamint a korábbi épületek, az az, a korabeli építészetet kedvelők a város központi épületcsoportjait is szemügyre vehetik, hiszen kisebb-nagyobb restaurálásoktól eltekintve az épületek szinte semmit nem változtak. Aki a székely parasztházak után érdeklődik, megtekintheti őket a Városházával szemközti Molnár István Múzeum kertben.
|
Csíksomlyó,
Lázár-kastély,
Gyilkos-tó,
Békás-szoros,
Szent Anna tó,
Parajdi sóbánya,
Csíklázárfalva,
Bucsin tető,
Zetelaka,
Korond,
Homoródfürdő,
Gyergyószentmiklós,
Gyímesek,
Bálványos-vár,
Hargitafürdő,
Ivó,
Marosfő,
Tusnádfürdő,
Székelyudvarhely-Jézus Szíve-kápolna,
Székelyudvarhely-Benedek Elek Tanítóképző épülete,
Székelyudvarhely-Vármegyeháza,
Székelyudvarhely-Tamási Áron Gimnázium,
Törcsvár,
Brassó,
Szászfehéregyháza,
Berethalom,
Nagybaromlak,
Segesvár,
Fehéregyháza,
Székelykeresztúr,
Zágon,
Csomakőrös,
Kovászna,
Kézdivásárhely,
Perkő,
Nyergestető,
Gyergyóújfalu,
Csíkcsicsó,
|
|
|